ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI KONUK DEFTERİ ENGLISH MADENBİS ÜYE GİRİŞİ TMMOB

05 TEMMUZ 2020, PAZAR
 

e-KÜTÜPHANE
ADANA ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE ZONGULDAK ŞUBE BÖLGE TEMSİLCİLİKLERİ İL TEMSİLCİLİKLERİ GENÇ MADENCİ
Mobil Uygulaması
 

ŞUBE GİRİŞ SAYFASI

ŞUBE TARİHÇESİ    ŞUBE YÖNETİM KURULU    ŞUBE ÇALIŞANLARI   
KOMİSYONLAR    ÇALIŞMA PROGRAMI    ÇALIŞMA RAPORU    TEMSİLCİLİKLER   

» MİNNET BORÇLUYUZ.

HABER

Yayına Giriş Tarihi: 21.03.2019
Güncellenme Zamanı: 03.04.2019 10:11:13
Yayınlayan Birim: ZONGULDAK

 

Güncellenme Zamanı: 03.04.2019 10:11:02

Yeni Zelanda`da Müslümanların yoğun olarak yaşadığı Christchurch kentindeki iki camiye yapılan ve ibadet eden masumları hedef alan 49 kişinin öldürüldüğü ve bir o kadarının da yaralandığı ırkçı saldırıyı şiddetle kınıyoruz. İnsanlık bu karanlığa asla teslim olmayacaktır. Dünyanın neresinde olursa olsun bir insanın veya toplumun yaşamış olduğu acıyı yüreğinde hissedebilmek bir insanlık görevidir. Saldırıda hayatını kaybedenleri saygı ile anarken yakınlarına ve Yeni Zelanda halkına başsağlığı ve yaralılara ise acil şifalar diliyoruz.

MİNNET BORÇLUYUZ… 

Ülke savunmasını Almanlara devreden Osmanlı Devletinin, Birinci Dünya Savaşı sonlarında Anadolu kapılarına dayanan emperyalizme karşı savunabileceği son kaleydi Çanakkale… 

Birinci paylaşım savaşında ağır kayıplar veren Osmanlı İmparatorluğu, Çanakkale üzerinden İstanbul‘u ele geçirmek ve Rusya‘ya yardım etmek isteyen emperyalist devletlere karşı bir savunma hattı oluşturmuş ve yapılan savaş sonunda Çanakkale, İngilizlerin "geçilmez" dediği yer olmuştur. Bu nedenle Anadolu‘da yaşayan insanların emperyalizme karşı savaşımında ilk meşaledir. Ve bu nedenledir ki Çanakkale "tarihin akışını tersine döndürecek, emperyalistlere yenilgiyi tattıracak sonun başlangıcıdır". 

Emperyalist ülkeler, Dünya Savaşı`nın seyrini değiştirmek için tarihte emsali görülmemiş bir kuvvet üstünlüğü ile 18 MART 1915 de büyük saldırıya geçtiler. Teknik açıdan çok üstün olan emperyalizmin orduları, asker sayısı ile de üstünlüğü ellerinde tutuyorlardı. Aylar süren siper savaşları sonunda taraflar 400 bin civarında canı kaybetmişlerdir. Tüm insanlığın bu savaştan kazanımı ise zalimler ne kadar kuvvetli olursa olsunlar haklı olan ve hakkını arayanın bir gün kazanacağı gerçeğinin ve Ulusal Kurtuluş Savaşı iradesinin ortaya çıkmasıdır. 

Çanakkale Savaşları nedeniyle yardım alamayan Rusya`da Çarlık rejimi yıkılıp yeni bir yönetim oluşmuş, ülke savunması teslim edilen Alman subaylara rağmen uyguladığı strateji ile savaşın kazanılmasını sağlayan Mustafa Kemal adı tarih sahnesine yazılmıştır. Çanakkale Savaşlarının bir önemli sonucu da İngiltere ve Fransa`nın sömürgelerinde özgürlük akımlarının doğmasına yol açmasıdır. 

Yüzbinlerce insanın ölümü ile sonuçlanan Çanakkale Savaşları, Sevr antlaşması sonrasında işgal edilen Anadolu`nun Mustafa Kemal ile yeniden doğuşunu sağlayan Milli Kurtuluş Savaşının anası olmasıdır. 

Çanakkale, Anadolu‘da yaşayan ve kendilerini ait oldukları etnik yapılarıyla değil yurttaş olabilmenin gereği ile bir araya gelenlerin zaferidir. 

İşte o günlerde parlayan kıvılcımdan ve emperyalizme karşı verilen mücadeleden dolayı gelecekten umutluyuz ve bu umudumuzu hiçbir zaman kaybetmeyeceğiz. Üzerinde yaşadığımız bu dünyada bunca kötüye ve kötülüğe rağmen savaşsız, sömürüsüz, mutlu bir dünya kurulacağına inanıyoruz. 

Çanakkale`yi geçilmez kılarak dünyaya barış, ülkemize özgürlük getiren anlatmakta sözcüklerin yetersiz kaldığı Çanakkale Savaşlarının 104. yılında başta Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere tüm şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyoruz. 

Zonguldak Demokrasi Platformu
18 Mart 2019

Okunma Sayısı: 21

Tüm Şube Haberler
Tüm Haberler

SAYFA ÜSTÜ
ANA SAYFA BU SAYFAYI ÖNER BU SAYFAYI YAZDIR
   

Şubeler:
»ADANA ŞUBE »DİYARBAKIR ŞUBE »İSTANBUL ŞUBE »İZMİR ŞUBE »ZONGULDAK ŞUBE
 
Bölge Temsilciği:
»SİVAS BÖLGE TEMSİLCİLİĞİ 
 
İl Temsilcilikleri:
»ADANA »ADANA-ALADAĞ »ADANA-KOZAN »ADANA-POZANTI »ADIYAMAN »AFYONKARAHİSAR »AĞRI »AKSARAY »AMASYA »ANKARA »ANTALYA »ANTALYA-ALANYA »ARDAHAN »ARTVİN »AYDIN »BALIKESİR »BALIKESİR-DURSUNBEY »BARTIN »BARTIN-AMASRA »BATMAN »BAYBURT »BİLECİK »BİNGÖL »BİTLİS »BOLU »BURDUR »BURSA »ÇANAKKALE »ÇANAKKALE-ÇAN »ÇANKIRI »ÇORUM »DENİZLİ »DİYARBAKIR »DÜZCE »EDİRNE »EDİRNE-KEŞAN »EDİRNE-UZUNKÖRÜ »ELAZIĞ »ERZİNCAN »ERZURUM »ESKİŞEHİR »ESKİŞEHİR-KIRKA »GAZİANTEP »GİRESUN »GÜMÜŞHANE »HAKKARİ »HATAY »HATAY-İSKENDERUN »IĞDIR »ISPARTA »İSTANBUL »İZMİR »KAHRAMANMARAŞ »KAHRAMANMARAŞ-ELBİSTAN »KARABÜK »KARAMAN »KARS »KASTAMONU »KAYSERİ »KAYSERİ-DEVELİ »KAYSERİ-YAHYALI »KIRIKKALE »KIRKLARELİ »KIRŞEHİR »KİLİS »KOCAELİ »KONYA »KONYA-EREĞLİ »KONYA-ILGIN »KÜTAHYA »KÜTAHYA-GEDİZ »KÜTAHYA-TAVŞANLI »MALATYA »MANİSA »MARDİN »MERSİN »MUĞLA »MUŞ »NEVŞEHİR »NİĞDE »ORDU »OSMANİYE »RİZE »SAKARYA »SAMSUN »SİİRT »SİNOP »SİVAS »SİVAS-DİVRİĞİ »ŞANLIURFA »ŞIRNAK »TEKİRDAĞ »TOKAT »TRABZON »TUNCELİ »UŞAK »VAN »YALOVA »YOZGAT »ZONGULDAK »ZONGULDAK-KDZ.EREĞLİ  

   

COPYRIGHT © 2006-2020 TMMOB MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI

Selanik Caddesi No:19/4 KIZILAY / ANKARA
TEL: (+90) 312 425 10 80   FAKS:(+90) 312 417 52 90
Sürekli Eğitim Merkezi FAKS: (+90) 312 419 76 80

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.