ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI KONUK DEFTERİ ENGLISH MADENBİS ÜYE GİRİŞİ TMMOB

13 TEMMUZ 2020, PAZARTESİ
 

e-KÜTÜPHANE
ADANA ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE ZONGULDAK ŞUBE BÖLGE TEMSİLCİLİKLERİ İL TEMSİLCİLİKLERİ GENÇ MADENCİ
Mobil Uygulaması
 

ŞUBE GİRİŞ SAYFASI

ŞUBE TARİHÇESİ    ŞUBE YÖNETİM KURULU    ŞUBE ÇALIŞANLARI   
KOMİSYONLAR    ÇALIŞMA PROGRAMI    ÇALIŞMA RAPORU    TEMSİLCİLİKLER   

» UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ 301 MADENCİ CİNAYETİNİN YILDÖNÜMÜNDE KAYBETTİKLERİMİZİ SAYGIYLA ANIYORUZ

HABER

Yayına Giriş Tarihi: 24.06.2019
Güncellenme Zamanı: 27.06.2019 12:34:26
Yayınlayan Birim: ZONGULDAK

 

 

Unutmayacağız, Unutturmayacağız

301 Madenci Cinayetinin Yıldönümünde Kaybettiklerimizi

Saygıyla Anıyoruz

 

13 Mayıs 2014 tarihinde Soma Kömür İşletmeleri Şirketine ait yeraltı kömür ocağında çıkan yangında 5 meslektaşımız dâhil 301 canımızı kaybettik. Yaşanan bu facia sonucunda toplumda büyük bir duyarlılık oluşmuş, faciayla ilgili yargılama toplumun çeşitli kesimleri tarafından dikkatle izlenmiştir.

Soma faciası ile ilgili yargılama 4 yıl sürmüş ve 11 Temmuz 2018 tarihinde karar açıklanmıştır. Yargılama sonunda sanıklardan 37 kişi beraat etmiş, 14 sanık ceza almıştır. İşverenin cezaevinden tahliye edilmesiyle cezaevindeki hükümlü sayısı ise 4 kişiye inmiştir. İşverenin 5 yıl dahi cezaevinde kalmadan tahliye olması kamu vicdanını yaralamıştır.

Odamız, olayın olduğu andan itibaren sürece müdahil olmuş, facia ile ilgili bilgi kirliliğini gidermeye çalışmış, yaptığı yönlendirmelerle kurtarma çalışmalarının daha sağlıklı yürütülmesinde yardımcı olmuştur. Facianın sonrasında, yargılama sürecinde davayı baştan sona takip edeceği sözünü vermiş ve yargılamanın yapıldığı Akhisar`a giderek her duruşmaya fiilen katılmış, duruşma sonrasında gerekli gördüğü açıklamaları kamuoyu ile paylaşarak kamusal sorumluluğunu yerine getirmiştir.

Soma faciasının gerçek sorumlularını, bu yargılamanın sonuçlarını vicdanlarımızda yargılamaya devam edeceğiz. Çünkü daha fazla kâr uğruna, gerekli bilimsel ve teknik önlemleri almadan ve/veya alınmış önlemleri aktif hale getirmeden, aşırı üretim zorlaması nedeniyle yaşatılan bu cinayetin görmezden gelinmesi, birkaç basit hatadan kaynaklı "fıtrat" olarak yorumlanması, hafif cezalarla geçiştirilmesi toplumun vicdanında yaşanan kanamanın devam etmesi anlamına gelecektir.

Ülkemizde her yıl 6-7 Soma Faciası yaşanmakta, insanlar ölmekte, çocuklar annesiz, babasız kalmakta, anneler, babalar evlatlarını yitirmektedirler. Bu ölümlerin önemli bir kısmı ne yazık ki madencilik sektöründe yaşanmaktadır. Bu konuda sadece Soma örneğindeki gibi 14 sanığın cezalandırılması sorunun çözümü için yeterli değildir. Sorunun esas kanyağına da inilmeli ve gerçek sorumlular yargılanarak cezalandırılmalıdır.

Ülkemizde olağan hale gelen bu iş cinayetlerinin asıl nedeni, 80`li yılların başından itibaren uygulamaya konulan özelleştirme, taşeronlaşma, rodövans, kuralsızlaştırma ve denetimsizleştirme uygulamalardır. Bu politikalar sonucunda kamu madenciliği küçültülmüş, kamu kurum ve kuruluşlarında uzun yıllar sonucu elde edilmiş olan madencilik bilgi ve deneyimi dağıtılmış, madencilik faaliyetleri teknik ve alt yapı olarak yetersiz, deneyim ve uzmanlaşmanın olmadığı kişi ve şirketlere bırakılmıştır. Tek güdüsü kâr olan bu şirketler, bilim ve teknikten uzak uygulamaları ile daha fazla kâr için insan ölümlerini hiçe saymışlardır.

Bir başka ifadeyle, kamu yararı gözetmeksizin, daha fazla kâr hırsı ile yapılan üretim zorlamaları, bilim ve teknikten uzak üretim yöntemleri ile uzun çalışma süreleri, sağlıksız çalışma koşulları ve adil olmayan çalışma ilişkileri bu faciaların yaşanmasında esas nedenler olarak görülmelidir.

Soma faciası başta olmak üzere bu iş cinayetlerinin yaşanmasında diğer bir sorumlu, adeta bu facialara göz yuman düzenleyici ve denetleyici kamusal yapılarıdır. Bu nedenle, Soma Faciasında ve madencilik sektöründe yaşanan ölümlerin birinci derece sorumlu olması gerekenlerin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü olduğunu bir kez daha belirtiyor, sorumlu kamu kurum ve kuruluşları ile hükümeti, sorumluluklarını yerine getirmeye çağırıyoruz.

Bizler biliyoruz ki; bilim ve tekniğin uygulandığı, kamunun denetim görevinin yerine getirildiği, işçilerin sendikalı olduğu, hukuki ve demokratik değerlere bağlı, insan haklarına saygılı gelişmiş toplumlarda bu tür iş cinayetleri neredeyse hiç yaşanmamaktadır. Böyle bir toplumsal düzen ve böyle bir çalışma yaşamı içerisinde iş cinayetleri kavramı ortadan kalkacaktır.

İnanıyoruz ki; tüm çalışanlar, iş kazalarının yaşanmadığı, sağlıklı çalışma ve sağlıklı yaşama hakkını kullanabildikleri bir toplumsal düzeni hak etmektedirler.

Soma Faciasının acısını yüreklerimizde yaşadığımızı bir kez daha ifade ediyor, iş cinayetlerinin son bulması için tüm sorumluları göreve çağırıyoruz.

Unutmayacağız, Unutturmayacağız!...

13 Mayıs 2019

TMMOB Maden Mühendisleri Odası Zonguldak Şubesi Yönetim Kurulu
Zonguldak Maden Mühendisleri Derneği
Kesk Zonguldak Şubeler Platformu

Okunma Sayısı: 22

Tüm Şube Haberler
Tüm Haberler

SAYFA ÜSTÜ
ANA SAYFA BU SAYFAYI ÖNER BU SAYFAYI YAZDIR
   

Şubeler:
»ADANA ŞUBE »DİYARBAKIR ŞUBE »İSTANBUL ŞUBE »İZMİR ŞUBE »ZONGULDAK ŞUBE
 
Bölge Temsilciği:
»SİVAS BÖLGE TEMSİLCİLİĞİ 
 
İl Temsilcilikleri:
»ADANA »ADANA-ALADAĞ »ADANA-KOZAN »ADANA-POZANTI »ADIYAMAN »AFYONKARAHİSAR »AĞRI »AKSARAY »AMASYA »ANKARA »ANTALYA »ANTALYA-ALANYA »ARDAHAN »ARTVİN »AYDIN »BALIKESİR »BALIKESİR-DURSUNBEY »BARTIN »BARTIN-AMASRA »BATMAN »BAYBURT »BİLECİK »BİNGÖL »BİTLİS »BOLU »BURDUR »BURSA »ÇANAKKALE »ÇANAKKALE-ÇAN »ÇANKIRI »ÇORUM »DENİZLİ »DİYARBAKIR »DÜZCE »EDİRNE »EDİRNE-KEŞAN »EDİRNE-UZUNKÖRÜ »ELAZIĞ »ERZİNCAN »ERZURUM »ESKİŞEHİR »ESKİŞEHİR-KIRKA »GAZİANTEP »GİRESUN »GÜMÜŞHANE »HAKKARİ »HATAY »HATAY-İSKENDERUN »IĞDIR »ISPARTA »İSTANBUL »İZMİR »KAHRAMANMARAŞ »KAHRAMANMARAŞ-ELBİSTAN »KARABÜK »KARAMAN »KARS »KASTAMONU »KAYSERİ »KAYSERİ-DEVELİ »KAYSERİ-YAHYALI »KIRIKKALE »KIRKLARELİ »KIRŞEHİR »KİLİS »KOCAELİ »KONYA »KONYA-EREĞLİ »KONYA-ILGIN »KÜTAHYA »KÜTAHYA-GEDİZ »KÜTAHYA-TAVŞANLI »MALATYA »MANİSA »MARDİN »MERSİN »MUĞLA »MUŞ »NEVŞEHİR »NİĞDE »ORDU »OSMANİYE »RİZE »SAKARYA »SAMSUN »SİİRT »SİNOP »SİVAS »SİVAS-DİVRİĞİ »ŞANLIURFA »ŞIRNAK »TEKİRDAĞ »TOKAT »TRABZON »TUNCELİ »UŞAK »VAN »YALOVA »YOZGAT »ZONGULDAK »ZONGULDAK-KDZ.EREĞLİ  

   

COPYRIGHT © 2006-2020 TMMOB MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI

Selanik Caddesi No:19/4 KIZILAY / ANKARA
TEL: (+90) 312 425 10 80   FAKS:(+90) 312 417 52 90
Sürekli Eğitim Merkezi FAKS: (+90) 312 419 76 80

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.