ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI KONUK DEFTERİ ENGLISH MADENBİS ÜYE GİRİŞİ TMMOB

13 AĞUSTOS 2020, PERŞEMBE
 

e-KÜTÜPHANE
ADANA ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE ZONGULDAK ŞUBE BÖLGE TEMSİLCİLİKLERİ İL TEMSİLCİLİKLERİ GENÇ MADENCİ
Mobil Uygulaması
 

» YARGI, MAPEG TARAFINDAN DÜZENLENEN DAİMİ NEZARETÇİ EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI VERDİ

BASIN AÇIKLAMASI

Yayına Giriş Tarihi: 19.09.2019
Güncellenme Zamanı: 19.09.2019 12:36:02
Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ

 

Güncellenme Zamanı: 19.09.2019 12:34:30

  ETKB (MAPEG) HUKUKSUZ UYGULAMALARDAN VAZGEÇMELİDİR
YARGI, MAPEG TARAFINDAN DÜZENLENEN DAİMİ NEZARETÇİ EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI VERDİ

Odamız, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (eski Maden İşleri Genel Müdürlüğü) tarafından, Kurumun resmi internet sitesinde yayımlanan 03.01.2018 tarihli "Daimi Nezaretçi Eğitimleri Hakkında Duyuru"nun, Maden Yönetmeliği‘ne aykırı olarak daimi nezaretçi eğitimi verebilecekler arasında sayılmayan ELTEM-TEK isimli şirkete verilen eğitim yetkisinin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemi ile dava açmıştı. Bu davada; Danıştay 8. Dairesi tarafından verilen yürütmenin durdurulması isteminin reddine dair Karara; Odamız tarafından yapılan itiraz sonucu, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu 2019/156 YD İtiraz nolu Kararı ile Yürütmenin Durdurulmasına karar vermiştir.

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu kararında;

"Danıştay Sekizinci Dairesinin 26/06/2018 tarihli ara kararı ile, Eltem-Tek Elektrik Tesisleri Mühendislik, Müteahhitlik, Danışmanlık ve Ticaret Anonim Şirketi‘nin hukuki yapısının, iştiraklerinin ve şirket ile ilgili tüm bilgi ve belgelerin gönderilmesinin istenilmesi üzerine davalı idarece verilen cevapta; söz konusu şirkete, Türkiye Elektrik Kurumu Genel Müdürlüğü‘nün (Türkiye Elektrik İletim A.Ş.) %47 oranında bir payla katılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu‘nun 25/10/1982 tarih ve 8/5475 sayılı kararı bulunduğu belirtilmiştir. Dolayısıyla, söz konusu şirketin bir iktisadi devlet teşekkülü olan Türkiye Elektrik İletim A.Ş.‘nin iştiraki olduğu anlaşılmaktadır.

233 sayılı Kamu İktisadi Teşebbüsleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname‘nin 2. maddesinde yer alan tanımlamadan da anlaşıldığı gibi kamu iştiraki, sermayesinin en çok yüzde ellisi bir kamu iktisadi teşebbüsüne ait olan, diğer bir ifadeyle sermayesinin en az yüzde ellisi özel kişi, kurum ya da kuruluşlara ait olan, dolayısıyla yönetimi iştirak eden kamu iktisadi teşebbüsünde bulunmayan, bütünüyle özel hukuk hükümlerine tabi anonim şirketlerdir. Bu nedenle, kamu iştiraklerini kamu kurum ve kuruluşu olarak kabul etmeye olanak bulunmamaktadır.

Bu durumda, daimi nezaretçi eğitim programının yürütülmesi konusunda kamu iştiraki olan Eltem-Tek Elektrik Tesisleri Mühendislik, Müteahhitlik, Danışmanlık ve Ticaret Anonim Şirketi‘ne yetki verilmesinde ve bu yetki uyarınca yayımlanan dava konusu duyuruda hukuka uyarlık bulunmamaktadır" demek sureti ile Maden İşleri Genel Müdürlüğü resmi internet sitesinde yayımlanan, 03/01/2018 tarihli "Daimi Nezaretçi Eğitimleri Hakkında Duyuru"nun Yürütmesinin Durdurulmasına karar verilmiştir.

2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu`nun 28 inci maddesine göre;

"Danıştay, bölge idare mahkemeleri, idare ve vergi mahkemelerinin esasa ve yürütmenin durdurulmasına ilişkin kararlarının icaplarına göre idare, gecikmeksizin işlem tesis etmeye veya eylemde bulunmaya mecburdur. Bu süre hiçbir şekilde kararın idareye tebliğinden başlayarak otuz günü geçemez." denilmektedir. Bu nedenle MAPEG, ilgili yargı kararını ivedilikle uygulamak zorundadır.

Söz konusu yargı kararı gereğince MAPEG tarafından geçmişte ELTEM-TEK, bugün benzer nitelikteki yasal olarak yetkisi bulunmayan kuruluşlar aracılığı ile düzenlenen Daimi Nezaretçi eğitimlerine derhal son verilmeli, Odamızın Eğitim verme yetkisi tanınmalıdır.

TMMOB Maden Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu
​​​​​​​
18 Eylül 2019, ANKARA

Okunma Sayısı: 520

Tüm Basın Açıklamaları

SAYFA ÜSTÜ
ANA SAYFA BU SAYFAYI ÖNER BU SAYFAYI YAZDIR
   

Şubeler:
»ADANA ŞUBE »DİYARBAKIR ŞUBE »İSTANBUL ŞUBE »İZMİR ŞUBE »ZONGULDAK ŞUBE
 
Bölge Temsilciği:
»SİVAS BÖLGE TEMSİLCİLİĞİ 
 
İl Temsilcilikleri:
»ADANA »ADANA-ALADAĞ »ADANA-KOZAN »ADANA-POZANTI »ADIYAMAN »AFYONKARAHİSAR »AĞRI »AKSARAY »AMASYA »ANKARA »ANTALYA »ANTALYA-ALANYA »ARDAHAN »ARTVİN »AYDIN »BALIKESİR »BALIKESİR-DURSUNBEY »BARTIN »BARTIN-AMASRA »BATMAN »BAYBURT »BİLECİK »BİNGÖL »BİTLİS »BOLU »BURDUR »BURSA »ÇANAKKALE »ÇANAKKALE-ÇAN »ÇANKIRI »ÇORUM »DENİZLİ »DİYARBAKIR »DÜZCE »EDİRNE »EDİRNE-KEŞAN »EDİRNE-UZUNKÖRÜ »ELAZIĞ »ERZİNCAN »ERZURUM »ESKİŞEHİR »ESKİŞEHİR-KIRKA »GAZİANTEP »GİRESUN »GÜMÜŞHANE »HAKKARİ »HATAY »HATAY-İSKENDERUN »IĞDIR »ISPARTA »İSTANBUL »İZMİR »KAHRAMANMARAŞ »KAHRAMANMARAŞ-ELBİSTAN »KARABÜK »KARAMAN »KARS »KASTAMONU »KAYSERİ »KAYSERİ-DEVELİ »KAYSERİ-YAHYALI »KIRIKKALE »KIRKLARELİ »KIRŞEHİR »KİLİS »KOCAELİ »KONYA »KONYA-EREĞLİ »KONYA-ILGIN »KÜTAHYA »KÜTAHYA-GEDİZ »KÜTAHYA-TAVŞANLI »MALATYA »MANİSA »MARDİN »MERSİN »MUĞLA »MUŞ »NEVŞEHİR »NİĞDE »ORDU »OSMANİYE »RİZE »SAKARYA »SAMSUN »SİİRT »SİNOP »SİVAS »SİVAS-DİVRİĞİ »ŞANLIURFA »ŞIRNAK »TEKİRDAĞ »TOKAT »TRABZON »TUNCELİ »UŞAK »VAN »YALOVA »YOZGAT »ZONGULDAK »ZONGULDAK-KDZ.EREĞLİ  

   

COPYRIGHT © 2006-2020 TMMOB MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI

Selanik Caddesi No:19/4 KIZILAY / ANKARA
TEL: (+90) 312 425 10 80   FAKS:(+90) 312 417 52 90
Sürekli Eğitim Merkezi FAKS: (+90) 312 419 76 80

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.