ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI KONUK DEFTERİ ENGLISH MADENBİS ÜYE GİRİŞİ TMMOB

30 MAYIS 2020, CUMARTESİ
 

e-KÜTÜPHANE
ADANA ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE ZONGULDAK ŞUBE BÖLGE TEMSİLCİLİKLERİ İL TEMSİLCİLİKLERİ GENÇ MADENCİ
Mobil Uygulaması
 

» SOMA MADEN EMEKÇİLERİNİN HAK ARAMA MÜCADELESİNİ DESTEKLİYORUZ. SİYASİ İKTİDARI GÖREVE DAVET EDİYORUZ

BASIN AÇIKLAMASI

Yayına Giriş Tarihi: 08.10.2019
Güncellenme Zamanı: 08.10.2019 15:52:11
Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ

 

Güncellenme Zamanı: 08.10.2019 15:51:43

SOMA MADEN EMEKÇİLERİNİN HAK ARAMA MÜCADELESİNİ DESTEKLİYORUZ.
SİYASİ İKTİDARI GÖREVE DAVET EDİYORUZ

13 Mayıs 2014 tarihinde Soma`da ülkemiz tarihinin en büyük, dünya tarihinin ise en büyüklerinden biri olan ve 301 maden emekçisinin ölümü ile sonuçlanan bir facia yaşanmıştır. Ruhsatı TKİ uhdesinde bulunan ve taşeron marifetiyle üretim yapılan yeraltı kömür ocağında meydana gelen bu facia başta madencilik sektörü olmak üzere ülkemizdeki tüm sektörlerde hatta tüm dünyada büyük bir travmaya neden olmuştur.

Yaşanan travmalar ve sorunlar hala devam etmektedir. Facianın yaşandığı ocakta çalışan 2.200 maden emekçisi ocağın kapanması nedeniyle işsiz kaldılar ve aradan beş yıldan fazla bir süre geçmesine rağmen hala kıdem ve ihbar tazminatları ödenmemiştir. Bu durum sadece bu ocakta değil havzada bulunan ve yine taşeron marifetiyle işletilen diğer ocaklarda da mevcut olup bunlarla birlikte 4180 işçi yıllardır Devlet tarafından verilen sözlere rağmen tazminatlarını alamamışlardır.

Zonguldak`ta 10 Mayıs 2010 tarihinde meydana gelen faciadan önce maden işletmelerinde uygulanan taşeronluk yasaya ve adalete uygun değildi. Bırakın sömürüyü, o dönem ölümler yaşanacak dedik dinleyen olmadı.

30 maden emekçisi hayatını kaybetti.

Soma`da facia yaşanacak dedik dinleyen olmadı.

301 maden emekçisi hayatını kaybetti.

Soma`dan sonra ölümlerin yaşanacağı ocaklar var dedik dinleyen olmadı.

28 Ekim 2014 tarihinde Ermenek`te 18 maden emekçisi hayatını kaybetti.

Taşeronluk sistemi sadece ölümlere neden olmadı. Taşeronluk sistemi emekçilerin sömürülmesine, hak mahrumiyetlerine neden oldu.

Emekçiler kıdem ve ihbar tazminatlarını alamadılar.

TKİ; faciadan sonra yıllarca taşeronu Soma A.Ş. tarafından işletilen ocaklardaki işçi ücretlerini ve diğer giderleri ödemesine rağmen 4180 işçinin kıdem ve ihbar tazminatlarını yasalara ve mahkeme kararlarına rağmen ödememiştir.

Yasalara uygun davranan, mahkemeler aracılığı ile haklarını arayan ve kazanan maden emekçilerinin yasalara ve mahkeme kararlarına göre ödenmesi gereken tazminatları ödenmezken, yasal hak arama mücadeleleri ise yasalara aykırı bir şekilde engellenmektedir.

Yasal ve hukuksal haklarını aramak için Ankara`ya Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı`na doğru yola çıkan maden emekçilerinin yolu Manisa Kırkağaç`ta kesilerek hak arama mücadeleleri siyasi iktidar tarafından engellenmeye çalışılmaktadır.

Siyasi iktidarların görevi ülkede yasaların uygulanarak hukukun tesis edilmesini sağlamaktır. Bu nedenle siyasi iktidar maden emekçilerinin yasal, hukuki ve meşru taleplerini bir an önce yerine getirmeli hak arama mücadelesinin önündeki engelleri kaldırmalıdır.

TMMOB Maden Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu
8 Ekim 2019, Ankara

Okunma Sayısı: 144

Tüm Basın Açıklamaları

SAYFA ÜSTÜ
ANA SAYFA BU SAYFAYI ÖNER BU SAYFAYI YAZDIR
   

Şubeler:
»ADANA ŞUBE »DİYARBAKIR ŞUBE »İSTANBUL ŞUBE »İZMİR ŞUBE »ZONGULDAK ŞUBE
 
Bölge Temsilciği:
»SİVAS BÖLGE TEMSİLCİLİĞİ 
 
İl Temsilcilikleri:
»ADANA »ADANA-ALADAĞ »ADANA-KOZAN »ADANA-POZANTI »ADIYAMAN »AFYONKARAHİSAR »AĞRI »AKSARAY »AMASYA »ANKARA »ANTALYA »ANTALYA-ALANYA »ARDAHAN »ARTVİN »AYDIN »BALIKESİR »BALIKESİR-DURSUNBEY »BARTIN »BARTIN-AMASRA »BATMAN »BAYBURT »BİLECİK »BİNGÖL »BİTLİS »BOLU »BURDUR »BURSA »ÇANAKKALE »ÇANAKKALE-ÇAN »ÇANKIRI »ÇORUM »DENİZLİ »DİYARBAKIR »DÜZCE »EDİRNE »EDİRNE-KEŞAN »EDİRNE-UZUNKÖRÜ »ELAZIĞ »ERZİNCAN »ERZURUM »ESKİŞEHİR »ESKİŞEHİR-KIRKA »GAZİANTEP »GİRESUN »GÜMÜŞHANE »HAKKARİ »HATAY »HATAY-İSKENDERUN »IĞDIR »ISPARTA »İSTANBUL »İZMİR »KAHRAMANMARAŞ »KAHRAMANMARAŞ-ELBİSTAN »KARABÜK »KARAMAN »KARS »KASTAMONU »KAYSERİ »KAYSERİ-DEVELİ »KAYSERİ-YAHYALI »KIRIKKALE »KIRKLARELİ »KIRŞEHİR »KİLİS »KOCAELİ »KONYA »KONYA-EREĞLİ »KONYA-ILGIN »KÜTAHYA »KÜTAHYA-GEDİZ »KÜTAHYA-TAVŞANLI »MALATYA »MANİSA »MARDİN »MERSİN »MUĞLA »MUŞ »NEVŞEHİR »NİĞDE »ORDU »OSMANİYE »RİZE »SAKARYA »SAMSUN »SİİRT »SİNOP »SİVAS »SİVAS-DİVRİĞİ »ŞANLIURFA »ŞIRNAK »TEKİRDAĞ »TOKAT »TRABZON »TUNCELİ »UŞAK »VAN »YALOVA »YOZGAT »ZONGULDAK »ZONGULDAK-KDZ.EREĞLİ  

   

COPYRIGHT © 2006-2020 TMMOB MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI

Selanik Caddesi No:19/4 KIZILAY / ANKARA
TEL: (+90) 312 425 10 80   FAKS:(+90) 312 417 52 90
Sürekli Eğitim Merkezi FAKS: (+90) 312 419 76 80

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.