ANA SAYFA BİZE ULAŞIN TMMOB MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI

30 MAYIS 2020, CUMARTESİ
 

MÜHENDİS YEMİNİ MADENCİ MARŞI

»EĞİTİM

GENÇ MADENCİ FORUM

Yayına Giriş Tarihi: 04.03.2009
Güncellenme Zamanı: 25.11.2009 11:12:50
Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ

 

Türkiye, mevcut Dünya siyasal sistemi ile ilişkileri açısından,gelişmekte olan ülkeler kategorisinde tanımlanan bir ülkedir. ABD‘nin yüz yıla yakın bir süredir hegamonyasını geliştirdiği ve genişlettiği Kapitalist sistemin en ileri, yani en "vahşi" formlarına ulaştığı Küreselleşme süreçleri ile ilişkileri açısından ise, kaynakları ve sermayesi çokuluslu küresel şirketler tarafından kontrol edilen, bizlerin "sömürülen" olarak tanımladığı konumdadır.

Bu ortamda, eğitim sistemi de özel okullar, kolejler, dershaneler, özel üniversite ve enstitüler gibi fırsat eşitliğini ortadan kaldıran ve kamu çıkarı gözetmeyen yapıların tekeline bırakılmaktadır. Devletin kamusal kurumlar üzerinden yurttaşına karşı temel görevi olan eğitim ve sağlık hakkı, kamusal olarak kalitesizleşmekte, özel sektör desteklenmektedir. Dolayısıyla, toplumda nitelikli eğitim sadece belirli bir gelir düzeyinin karşılayabileceği oranda sağlanabilmektedir.

Her yıl 1.4 milyon kişinin girdiği üniversite sınavlarında sadece 600 bin kişiye bu olanak sağlanabilmektedir. Bu durum farklı gelir grubundaki öğrenciler arasında fırsat eşitsizliği doğurmaktadır.

Maden mühendisliği eğitimi de, endüstrinin en önemli iş kollarından biri olan madencilik uygulamalarında yer almamız için sunulan bir program olmasına karşın, eğitim sistemindeki sıkıntılar nedeniyle olması gereken konumda değildir. Ülkemizde 17 tane üniversitede Maden Mühendisliği bölümü bulunmaktadır ve Üniversitelerimiz her yıl neredeyse bütün dünyanın ihtiyacı kadar maden mühendisini mezun etmektedir!

 

Yorumlar moderator kontrolünden geçmektedir. e-Posta adreslerinin gerçekliği kontrol edilir

YORUMLAR BÖLÜMÜNÜN KURALLARI:
Yazılan tüm yorumlar moderator kontrolünden geçmektedir. Moderator yorum yazanlara veya üçüncü kişilere hakaret ya da bu kişilerle ilgili küçültücü sözler içeren yorumları yayına uygun görmez ve siler. Sayfanın niteliğine göre tüm yorumlar moderator kontrolunden geçerek yayınlanıyor olabilir. Bu durumda yorumlarınız anlık olarak yayına girmez. Yine de yayına girmiş olsa dahi moderator daha sonra aynı yorumu yayından kaldırabilir. Moderator kontrollu yayın niteliği taşımayan forumlarda yazılan yorumlar anlık yayına girer fakat moderator yayınının devamında sakınca gördüğü yorumları yayından kaldırabilir. Yazılan yorumların güvenilirliğini artırmak amacıyla yorum yazana ait e-posta adreslerinin gerçekliği kontrol edilebilir. Bunun için e-posta adresine kontrol bağlantısı içeren e-posta gönderilir ve bu bağlantıya tıklanılması beklenir. Forumlarda yazılan yorumların kamu düzenini bozucu, genel ahlaka aykırı, başkalarını rahatsız edici ve yasalara aykırı olmaması çok önemlidir. Yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.


Okunma Sayısı: 3297

Tüm Genç Madenci Forum

SAYFA ÜSTÜ
ANA SAYFA

COPYRIGHT © 2006-2020 TMMOB MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI

BU SAYFAYI ÖNER BU SAYFAYI YAZDIR

Selanik Caddesi No:19/4 KIZILAY / ANKARA
TEL: (+90) 312 425 10 80   FAKS:(+90) 312 417 52 90

Key İnternet Hizmetleri