ANA SAYFA BİZE ULAŞIN TMMOB MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI

30 MAYIS 2020, CUMARTESİ
 

MÜHENDİS YEMİNİ MADENCİ MARŞI

»ÖRGÜTLENME

GENÇ MADENCİ FORUM

Yayına Giriş Tarihi: 04.03.2009
Güncellenme Zamanı: 25.11.2009 11:12:39
Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ

 

1980 cuntası öncesinde öğrenciler bütün alanlarda örgütlü duran ve talepleri için eylemler ortaya koyan dinamik yapılar halinde idiler. Dolayısıyla, demokratik hak talepleri ile mücadele bayrağı açmış bir örgütlenme olan TMMOB ve öğrenciler zaten çoğu alanda iç içeydiler. Bu durum, 1980 askeri cuntasının toplumun bütün muhalif kesimlerini hedef alarak toplu bir yıkım başlatması, öğrenci örgütlülüğüne büyük tahribatlar yapması ile birlikte nitelik olarak bazı değişimler göstermiştir. Gerek TMMOB, gerekse öğrenciler 1990‘ların ilk yarısına kadar bu büyük yıkımın etkilerini en güçlü niteliğiyle bünyelerinde taşımışlardır. Öğrenciler, yeni örgütlenmelere gitme yolunu izlerken, TMMOB da bu süre zarfında kendi ilkelerini koruyarak 1982 Anayasası adı altında yapılan anayasal anti-demokratik değişiklikler ve bunların mesleğe ve meslektaşlarımıza getirdiği sorunlar ile mücadele etmiştir.

Darbenin askeri kanadı "görevi" sivil hükümetlere devredince öğrenciler yeni anayasanın öngördüğü koşullara karşı mücadele bayrağını açmışlardır. YÖK‘e, piyasa koşullarına göre düzenlenmek istenen eğitim sistemine, polis ve soruşturma devletine, işbirlikçi medyaya ve bunun gibi ABD‘den ithal edilen ve toplumumuza "Özal politikaları" şeklinde yansıtılan liberalizm anlayışının sosyal yaşantıda ekonominin koşullarını değiştirmesinden doğan saldırılara cepheden karşı durmuşlardır.

Öğrenciler, odalarda yürüttükleri çalışmalarda eğitim sistemi, işsizlik gibi giderek sertleşen sistem sorunlarına eğilmişlerdir. Gelecek kaygıları, ekonomik zorluklar, yaşam koşullarının ağırlaşması gibi olumsuz gelişmelerin nedenlerinin neoliberalizm olduğu düşüncesi geniş bir öğrenci kitlesi tarafından benimsenmiştir. Dolayısıyla, TMMOB ve bağlı odalar öğrenci çalışmalarına gerek sistem karşıtlığı, gerekse ileride örgütün bütün organlarında çalışma yürütecek olan öğrenciler ile iletişim kurmak adına öğrenci çalışmalarına hız vermişlerdir.

 

Yorumlar moderator kontrolünden geçmektedir. e-Posta adreslerinin gerçekliği kontrol edilir

YORUMLAR BÖLÜMÜNÜN KURALLARI:
Yazılan tüm yorumlar moderator kontrolünden geçmektedir. Moderator yorum yazanlara veya üçüncü kişilere hakaret ya da bu kişilerle ilgili küçültücü sözler içeren yorumları yayına uygun görmez ve siler. Sayfanın niteliğine göre tüm yorumlar moderator kontrolunden geçerek yayınlanıyor olabilir. Bu durumda yorumlarınız anlık olarak yayına girmez. Yine de yayına girmiş olsa dahi moderator daha sonra aynı yorumu yayından kaldırabilir. Moderator kontrollu yayın niteliği taşımayan forumlarda yazılan yorumlar anlık yayına girer fakat moderator yayınının devamında sakınca gördüğü yorumları yayından kaldırabilir. Yazılan yorumların güvenilirliğini artırmak amacıyla yorum yazana ait e-posta adreslerinin gerçekliği kontrol edilebilir. Bunun için e-posta adresine kontrol bağlantısı içeren e-posta gönderilir ve bu bağlantıya tıklanılması beklenir. Forumlarda yazılan yorumların kamu düzenini bozucu, genel ahlaka aykırı, başkalarını rahatsız edici ve yasalara aykırı olmaması çok önemlidir. Yorumların sorumluluğu tamamen yazarına aittir.


Okunma Sayısı: 2593

Tüm Genç Madenci Forum

SAYFA ÜSTÜ
ANA SAYFA

COPYRIGHT © 2006-2020 TMMOB MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI

BU SAYFAYI ÖNER BU SAYFAYI YAZDIR

Selanik Caddesi No:19/4 KIZILAY / ANKARA
TEL: (+90) 312 425 10 80   FAKS:(+90) 312 417 52 90

Key İnternet Hizmetleri