ANA SAYFA BİZE ULAŞIN BAĞLANTILAR SİTE HARİTASI KONUK DEFTERİ ENGLISH MADENBİS ÜYE GİRİŞİ TMMOB

13 AĞUSTOS 2020, PERŞEMBE
 

e-KÜTÜPHANE
ADANA ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE ZONGULDAK ŞUBE BÖLGE TEMSİLCİLİKLERİ İL TEMSİLCİLİKLERİ GENÇ MADENCİ
Mobil Uygulaması
 

ŞUBE GİRİŞ SAYFASI

ŞUBE TARİHÇESİ    ŞUBE YÖNETİM KURULU    ŞUBE ÇALIŞANLARI   
KOMİSYONLAR    ÇALIŞMA PROGRAMI    ÇALIŞMA RAPORU    TEMSİLCİLİKLER   

» BASIN AÇIKLAMASI

BASIN AÇIKLAMASI

Yayına Giriş Tarihi: 20.06.2011
Güncellenme Zamanı: 21.06.2011 07:00:35
Yayınlayan Birim: DİYARBAKIR

 

Diyarbakır İl Özel İdaresince 31.05.2011 tarihinde verilmiş olan bir Maden Mühendisinin sözleşmeli olarak alım İlanı, gerekçe gösterilmeksizin iptal edilmiştir. İptal edilmiş olan ilan "Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Yönetmelik"in, "İl Özel İdareleri ve Belediye Kadrolarına Atanacakların Seçilmesi" başlıklı 5 inci bölümüne aykırıdır.

Diyarbakır İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği tarafından yapılan sınav duyurusu ile 5393 Sayılı Kanunun 49. Maddesi uyarınca sözleşmeli olarak istihdam edilmek üzere, maden mühendisi alımı yapılacağı ilan edilmiştir.

Adaylarda Aranacak Koşullar

 1-Türk Vatandaşı olmak.

 2-Kamu haklarından mahrum bulunmamak.

 3-Taksirli suçlar ve aşağıda sayılan suçlar dışında tecil edilmiş hükümler hariç olmak üzere, ağır hapis veya 6 aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile; devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla zimmet, ihtilas, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanma, dolanlı iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçtan veya istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma. Devlet sırlarını açığa vurma suçlarından dolayı hükümlü bulunmamak.

 4-5816 sayılı Atatürk aleyhine işlenen suçlar hakkında Kanuna aykırı fiillerden dolayı hükümlü bulunmamak.

 5-Askerlik hizmetini yapmış olmak.

 6-Akıl hastalığı veya görevlerini yapmalarına engel olabilecek vücut sakatlığı ile özürlü olmamak

 7-657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 48. Maddesinde belirtilen şartlara haiz olmak.

 8-KPSSP3 2010 sınavına girmiş ve bu sınavdan 50 ve üzeri puan almış olmak.

 9-Müracaat edilecek unvana ait Üniversitelerin ilgili bölümünün lisans mezunu olmak.

 olarak belirlenmiştir.

Başvurular sonrasında İl Özel İdaresi tarafından Yarışma Sınavının sözlü olarak yapılacağı açıklanmıştır. Sınav kurulu üyelerinin sözlü sınavda, adayın KPSS puan durumu, adayın çalıştığı alandaki uzmanlık düzeyi, mesleki tecrübe ve bilgi birikimi, adayın kavrayış, ifade ve temsil kabiliyeti, muhakeme gücü, görevlendirilecek pozisyona yatkınlığı, davranış ve tepkilerinin mesleğe uygunluğu gibi niteliklere sahip olup olmadığının göz önünde bulundurulacağı ve bu kıstaslara göre not verileceği belirtilmiştir.

Duyuru "Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Yönetmelik" e aykırıdır. Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Yönetmelik‘in "İl Özel İdareleri ve Belediye Kadrolarına Atanacakların Seçilmesi" başlıklı 5 inci bölümünün "Seçme" başlıklı 27/C maddesi uyarınca, İl Özel İdareleri personel alımında, başvuran adayları KPSS sınavı başarı puanlarına göre sıralayarak, en yüksek puanlı adaydan başlamak üzere, atama yapılacak boş kadro sayısının üç katı oranında adayı, sınava çağırmak zorundadır.

Ancak 26.06.2011 tarihinde yapılacağı belirtilen sınav duyurusunda bu kurala uyulmamıştır. Duyuruda KPSS‘den 50 puan almış olmak başvuru için yeterli sayılmıştır. Oysa Yönetmelik gereği KPSS sınavı başarı puanlarına göre başvuran adayların, en yüksek puanlı adaydan başlamak üzere sıralanması, bu adaylar içerisinden en yüksek puan almış ilk 3 adayın sözlü sınava çağrılması gerekmektedir. İlanda bu kurala aykırı davranılmıştır.

Biz TMMOB Maden Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi olarak ilgili mevzuata uygun olarak personel alımının yapılmasını talep etmekteyiz. Aksi takdirde yasal haklarımızı kullanacağımızı kamuoyu ve ilgililere duyururuz.

TMMOB Maden Mühendisleri Odası

Diyarbakır Şubesi

Okunma Sayısı: 2670

Tüm Şube Basın Açıklamaları
Tüm Basın Açıklamaları

SAYFA ÜSTÜ
ANA SAYFA BU SAYFAYI ÖNER BU SAYFAYI YAZDIR
   

Şubeler:
»ADANA ŞUBE »DİYARBAKIR ŞUBE »İSTANBUL ŞUBE »İZMİR ŞUBE »ZONGULDAK ŞUBE
 
Bölge Temsilciği:
»SİVAS BÖLGE TEMSİLCİLİĞİ 
 
İl Temsilcilikleri:
»ADANA »ADANA-ALADAĞ »ADANA-KOZAN »ADANA-POZANTI »ADIYAMAN »AFYONKARAHİSAR »AĞRI »AKSARAY »AMASYA »ANKARA »ANTALYA »ANTALYA-ALANYA »ARDAHAN »ARTVİN »AYDIN »BALIKESİR »BALIKESİR-DURSUNBEY »BARTIN »BARTIN-AMASRA »BATMAN »BAYBURT »BİLECİK »BİNGÖL »BİTLİS »BOLU »BURDUR »BURSA »ÇANAKKALE »ÇANAKKALE-ÇAN »ÇANKIRI »ÇORUM »DENİZLİ »DİYARBAKIR »DÜZCE »EDİRNE »EDİRNE-KEŞAN »EDİRNE-UZUNKÖRÜ »ELAZIĞ »ERZİNCAN »ERZURUM »ESKİŞEHİR »ESKİŞEHİR-KIRKA »GAZİANTEP »GİRESUN »GÜMÜŞHANE »HAKKARİ »HATAY »HATAY-İSKENDERUN »IĞDIR »ISPARTA »İSTANBUL »İZMİR »KAHRAMANMARAŞ »KAHRAMANMARAŞ-ELBİSTAN »KARABÜK »KARAMAN »KARS »KASTAMONU »KAYSERİ »KAYSERİ-DEVELİ »KAYSERİ-YAHYALI »KIRIKKALE »KIRKLARELİ »KIRŞEHİR »KİLİS »KOCAELİ »KONYA »KONYA-EREĞLİ »KONYA-ILGIN »KÜTAHYA »KÜTAHYA-GEDİZ »KÜTAHYA-TAVŞANLI »MALATYA »MANİSA »MARDİN »MERSİN »MUĞLA »MUŞ »NEVŞEHİR »NİĞDE »ORDU »OSMANİYE »RİZE »SAKARYA »SAMSUN »SİİRT »SİNOP »SİVAS »SİVAS-DİVRİĞİ »ŞANLIURFA »ŞIRNAK »TEKİRDAĞ »TOKAT »TRABZON »TUNCELİ »UŞAK »VAN »YALOVA »YOZGAT »ZONGULDAK »ZONGULDAK-KDZ.EREĞLİ  

   

COPYRIGHT © 2006-2020 TMMOB MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI

Selanik Caddesi No:19/4 KIZILAY / ANKARA
TEL: (+90) 312 425 10 80   FAKS:(+90) 312 417 52 90
Sürekli Eğitim Merkezi FAKS: (+90) 312 419 76 80

 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME

Key İnternet Hizmetleri Ltd. Şti.